Vinohradnictví

Družstvo hospodaří na výměře více než 100ha vinic situovaných zejména v katastru Tasovice nad Dyjí a v katastru obce Krhovice…

Réva se v těchto končinách pěstovala už v 19. století, což jednoznačně dokazují staré mapy s vyznačenými viničnými „tratěmi“. ZD Hodonice navazuje na tuto tradici pěstování. Co se týče půdních podmínek, je třeba zdůraznit, že většina vinic se nachází poblíž břehů řeky Dyje a jsou tímto ovlivněny, což v praxi znamená půdy těžké s různě vysokým poměrem ornice a kamene (viniční trať Kamenný vrch) až po lehké písčité na mírných jihovýchodních až jihozápadních svazích. Po klimatické stránce se tento region řadí mezi nejteplejší ale i zároveň nejsušší v republice, což je však paradoxně příznivé pro růst a vývoj révy. Zimy jsou většinou mírné s krátkým jarem přecházejícím rovnou do dekád tropických teplot vystřídaných chladnějšími periodami dní s občasnými srážkami. Podzim bývá většinou teplý a suchý, což opět příznivě ovlivňuje dozrávání révy.

Družstvo hospodaří na výměře více než 100 ha vinic situovaných zejména v katastru Tasovice nad Dyjí a to viniční tratě Kamenný vrch, Staré vinohrady a Stará hora a pak i v katastru obce Krhovice viniční trať Skalka. Jak již název napovídá každá vinice je zcela odlišná nejen věkem, půdními podmínkami, polohově ale i odrůdovým složením. Historicky nejpěstovanější a nejvhodnější odrůdy jsou Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Sauvignon, ale také méně zastoupené odrůdy jako Tramín červený, Ryzlink rýnský, Veltlínské červené rané. V posledních letech proběhla intenzívní výsadba nových odrůd dle požadavků zákazníka především pro vlastní výrobu vín a to zejména Moravský muškát též znám jako Mopr, dále Veritas, Pálava, Kerner a Hibernal.

Část hroznů zpracováváme ve vlastním sklepě, větší část dodáváme firmě Znovín Znojmo, a.s. Proto se na etiketách znovínských vín můžete setkat s názvy našich viničních tratí.

Při pěstování révy postupujeme vždy šetrně a co nejpřirozeněji abychom dosáhli co nejlepší kvalitu hroznů a proto dodržujeme zásady Integrované produkce pěstování révy vinné a dále je rozvíjíme za účelem přiblížit se co nejvíce k čistě ekologické produkci což v budoucnu zcela nevylučujeme. Pracuje zde celoročně tým zkušených a spolehlivých pracovníků, kteří zajišťují optimální péči s osobním přístupem. Nejen sklizeň, ale i většina zásadních prací v péči o révový keř probíhá ručně, mechanizace slouží víceméně pouze k provedení ochrany porostu před chorobami a škůdci, či pro údržbu meziřadí nebo jiným souvisejícím pracím. Tímto šetrným způsobem péče zajišťujeme přirozený vývoj keře a tím i lepší hodnotu sklizených hroznů.

Nenašli jste zde, to co hledáte? Máte otázky?

Kontaktujte nás, ozveme se vám!

Přesunout se na začátek